Shanell's Holiday Treats

Shanell's favorite hobby is baking cakes and cookies to serve her friends and family during holiday occasions. She often buys cashews, pecans, almonds, and walnuts to use in her recipes.

One week, she bought one pound of cashews and two pounds of pecans, and paid $2.40. The next week she bought four pounds of almonds and one pound of cashews, paying $3.60. A week later she bought three pounds of walnuts, one pound of cashews and one pound of almonds for $2.10.

How much would she have to pay on her next trip to the grocery store, if she bought one pound of each of the four types of nuts?


NOTE: Before writing out your answer, please check our Guide lines for Writing POW Answers.

Comments?
Send e-mail.
Back to
top
Go back to
Home Page
Go back to
Contents
generic viagra online non prescription viagra online non prescription viagra online viagra without perscription canada viagra without perscription canada generic viagra order generic viagra order viagra canada cheap generic viagra online cheap generic viagra canada generic viagra online viagra without perscription canada non prescription viagra online viagra online non prescription order generic viagra online viagra online non prescription order viagra canada viagra without perscription canada viagra non prescription viagra online non prescription viagra without perscription canada order viagra canada order generic viagra order generic viagra online